d Brd

dbrd

Prasačiny momentálne nie je možné zobraziť.
dbrd
...medzi SaSom a ŠaŠom
 
pherkard
pherkard | 30.12.2021 15:52

Minister je zo SAS a tak by mohol ovladat excel a ono by sa bolo mozno dobre zamysliet, aj nad mnozstvom ucitelov na 100 ziakov.
Viem o niekolkych "ZDS" v okolitych dedinach, kde je +/- 10 -15 ziakov a riaditel skoly + 5 ucitelov. Dedina si skolu vziat neda - ved ju stavali sami a je to ich hrdost (paradoxne najviac kricia ludia co ziadne deti v skolopovinnom veku uz nemaju). Ti movitejsi a / alebo rozhladenejsi, vozia deti do skol kde maju lepsiu vybavenost + lepsich ucitelov. A tak tych dedinach ostavaju prepacte za vyraz, zadubenci s ucitelmi ktori sa tam nudia a kedze nemaju motivaciu pre co tu robotu robit, tak na to prdia.
Co tak pozriet riesenia vo svete - skola 1-2 spec autobusy a zvazat deti do skoly. Urcite lacnejsie ako v pod kazdou vrbou udrziavat budovu, ktara zeje prazdnotou.


Jojojo
Jojojo | 30.12.2021 18:15

pherkard, ja poznám niekoľko dedín, kde malý zohraný kolektív učiteliek má lepšie výsledky, ako na veľkých školách v meste (vyhrávajú celoslovenské olympiády, výtvarné súťaže, nadpriemerné výsledky vo vyšších ročníkoch v mestách...). To za prvé.
Za druhé, peňazí by možno ani nebolo treba, stačí, ak sa školy oslobodia spod samospráv a riaditelia dostanú kompetencie, aké mali ešte za Mečiara. Lebo dnes je to tak, že peniaze na školu z ministerstva školstva idú na obecný/mestský úrad a nejaký starosta, ktorý nemusí mať ani maturitu, potom rozhoduje o školských peniazoch. Sú prípady, že učitelia nevideli na odmenách celé roky NIČ, prípadne robia koľko hodín aj zadarmo, lebo starosta si školskými peniazmi sanuje obecný rozpočet. Z toho potom pramení aj nespokojnosť a nervozita. Viď napríklad prípad v Kamennej Porube, kde konflikt medzi riaditeľkou a starostkou (dnes poslankyňa za OĽANO) prerástol do hromadnej výpovede. O školských peniazoch má rozhodovať ten, kto má vzdelanie na manažovanie školy = riaditeľ. Veľa by sa vyriešilo už týmto a myslím, že toto ti potvrdí každý jeden učiteľ na Slovensku.

Lenže na to by musela byť "politická vôľa" a samosprávy budú prvé kričať, lebo by prišli o slušný zdroj príjmov, ktorý si ukrajujú na úkor škôl.


Lodovik
Lodovik | 31.12.2021 02:16

@Jojojo A ktore su to dediny, ktore vyhravaju celoslovenske olympiady?

Inak vidim v diskusii tradicne kopec odbornikov, ale ak neviete odpovedat na to, kolko je na slovensku ucitelov, kolko penazi ide na ich platy, kolko je na slovensku skol a kolko stoji ich prevadzka po odratani platov ucitelov, tak vas nazor nema cenu ani len vykalu na topanke.


vlado
vlado | 2.1.2022 16:00

nepochop: no ale ak tvrdiš, že ich je vela a pritom je ich malo, tak klameš. ak niečo tvrdiš, malo by to byť na nejakom zaklade, nie podla toho ako si sa rano vysral.


 
Nie ste prihlásený, pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť!
( Prihlásenie | Registrácia )
 
 
loader